Berki Tamás
11. International Seminar for P.E. Teachers and FIEP World Congress - (Finland)
- July 31- August 4, 2016. -

SZAKMAI BESZÁMOLÓ
I. A mobilitás főbb adatai
-
A mobilitás célországa: Finnország
-
A választott továbbképző kurzus helyszíne: Vierumkai: Sport Institution of Finland
-
A mobilitás időtartama: 2016. Július 31 - augusztus 4.
-
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: 11. International semminar for PE Teachers.
II. A mobilitás céljai
A “11. International Seminar for P.E. Teachers“ fő célja hogy különböző országok szakemberei találkozzanak és egymást segítve új ismeretekre tegyenek szert. A képzésen főleg a gyakorlaté volt a főszerep. Sokféle szeminárium közül lehet választani mint például Tánc, Labdajátékok, Pilates, relaxációk és még sok már egyéb mozgásformában lehet új ismereteket szerezni.
A kurzusra való jelentkezéssel az volt az elsődleges célom, hogy szakmai kompetenciáim fejlődjenek, illetve szakmai nyelvtudásomat fejlesszem. Magabiztosabban szeretném használni a nyelvet, ismerni a legújabb szavakat és kifejezéseket, természetes élethelyzetekben gyakorolni azokat.
Másik célom az volt, hogy módszertani kultúrám gazdagodjon, tanuljak új technikákat, megismerhessek új ötleteket, amelyeket aztán a napi tanítási gyakorlatban használhatok és amelyek révén változatosabb, színesebb, izgalmasabb órákat tudok majd tartani.
Bíztam benne, hogy megismerek a kurzus révén külföldi kollégákat sok különböző országból, akikkel esetleg kapcsolatban is tudok maradni, akikkel szakmai kérdésekben is véleményt és ötleteket tudunk cserélni.
Összességében tehát az indított a kurzusra való jelentkezésre, hogy szeretem a szakmámat és nagyon fontosnak tartom, hogy igényesen, hatékonyan végezzem a munkámat a diákok és kollégáim megelégedésére. Hiszek az élethosszig tartó tanulás eszméjében és a jövőben is célom marad a folyamatos szakmai fejlődés.
III. A mobilitás tapasztalatai
A mobilitás 5 napja alatt sokat tanultam külföldi kollégáimtól. Négy napon keresztül délelőtt 8 órától egészen 17 óráig tartottak a foglalkozások, amelyek 4 témában összpontosultak. Ezek a különböző bent végezhető labda játékok, a szabadidős tevékenységek, tánc és nem utolsó sportban az iskolai testnevelésben megjelent új eszközökről szóltak.
A Képzésen részt vevők leginkább Európa különböző országaiból jöttek, de érkeztek Kanadából a Ázsiából és a közel-keltről is vendégek. Legtöbben a Finnek mellet az olaszok jelentek meg 55 fővel.
Sikerült nagyon jó kapcsolatot kialakítanom a különböző országokból érkezett külföldi kollégáimmal. Így kellemesen telt az ott töltött idő és azok az esték is, amikor különböző programon vettem részt kollégáimmal együtt. Az alábbiakban napi bontásban részletezem a képző intézmény által nyújtott szakmai programot.[1]
Július 31. (V): Vasárnap délután volt szerencsém Finnországba érkezni repülővel, majd egy busz vitt minket egy Finnországi Olimpiai edzőközpontba. A kurzus első délutánja a megnyitóval és az ismerkedés jegyében telt. Olyan, ún. „ice-breaking” gyakorlatok révén mutatkoztunk be egymásnak, amelyeket saját tanítási gyakorlatunkban is használhatunk majd.
A nap végén közös képpel és fogadással ünnepeltük a megérkezést.
2. kép: A 14 ország résztvevői.
Augusztus 1. (H): Az első igazi képzési napon különböző foglalkozásokon vettem részt. Engem elsősorban olyan “workshopok” érdekeltek, amelyek a tanítás megújítását célozzák meg. Ilyen volt például a “Ipad in PE” Az elméleti órák mellet igen fontosak voltak a mozgásos órák, ahol sokat tanultam. A különböző labda játékórák sokat segítettek nekem mivel, úgy érzem most már maga biztosabban tudom az ilyen jellegű óráimat tartani. A foglakozásokat minden esetben esti programok követték, mely az első nap közös sütés és éneklés volt a közeli tó partján.
Augusztus 2. (K): A harmadik nap is hasonlóképpen indult délután 5-ig tartottak a foglalkozások. A második nap olyan foglalkozásokat választatottam melyek olyan újfajta mozgásokat tartalmazott, amiket eddig nem ismertem. Ilyen volt a Pilates úgynevezett “myo roller”-rel. Kipróbálhattuk a Dán iskolások kedvenc labda játékát ami a kviddicset. Továbbá a délutáni foglalkozások egyikén megismerhettem a Finnek által használt úgynevezett Elmo4Schools nevű software-t mely az iskolai tanítás tanulás folyamatát teszi könnyebbé. A szervezők az esti programban egy vetélkedővel kedveskedtek nekünk. Csapatokra osztottak minket és az olimpia központ területén kellet feladatokat megoldanunk. A napot kalandparkkal és szaunával szántuk. Természetesen mindkettő opcionális volt.
Augusztus 3. (SZ): A negyedik nap a Finn testnevelés oktatás új követelményeivel ismerkedtem meg. mint kiderült ők is hasonló teszt rendszerrel próbálkoznak mint nekünk a NETFIT. Ami meglepő volt számomra, hogy a mi rendszerünk kiforrottabb és előre haladottabb. A nap hátra lévő foglalkozásain. Elsősorban a labdás játékokra voltam kíváncsi, mivel úgy érzem ezekben kell a legtöbbet fejlődnöm, hogy minél jobb órákat tarthassak a diákoknak. Ez volt az utolsó teljes nap így az estét egy fogadással zártuk. Itt a különböző nemzetekből érkezők adtak elő saját produkciókat, majd egy koncerttel zártuk az estét.
Augusztus 4. (Cs): Az utolsó nap már leginkább a búcsúzkodásé volt a főszerep. A csütörtöki nap délelőttjén még voltak foglalkozások. Itt Teniszen és golfon vettem részt. A tenisz nagyon jó sportnak tartom rendszeresen űzöm és tanítom. Az itt megrendezendő foglalkozás is hasznos információkkal szolgált, melyeket be tudok építeni az óráim során. A golf egy teljesen új mozgás forma volt számomra, nekünk nincs is lehetőségünk ezt választani, de azért élmény volt a kipróbálása. A két foglalkozás után ebéd illetve a záró ünnepségre került sor. A haza utazás előtt már csak egy program maradt még pedig egy szervezett városnézésen vettem részt Helsinkiben, ahol a város jellegzetességeivel ismerkedhettem meg.
IV. A mobilitás eredményei
Úgy érzem, az elnyert támogatás segítségével megvalósultak, illetve meg fognak valósulni a II. pontban kifejtett céljaim. Nyelvi készségeim és szakmai kompetenciáim a kurzusnak, köszönhetően fejlődtek. Módszertani ötlettáram szintén jelentősen bővült a képzésen tanultakkal – ezeknek figyelembe vételével és felhasználásával készülök a következő tanévre. A kulturális programok felejthetetlen és hasznos élményekkel gazdagítottak, amelyek segíteni fognak abban, hogy hitelesen és lelkesen közvetítsem a célnyelvi kultúrát diákjaimnak. Sikerült olyan kollegiális kapcsolatokat építenem, amelyek reményeim szerint tartósak lesznek. Végezetül pedig úgy érzem, végleg elköteleződtem az élethosszig tartó tanulás és a szakmai fejlődés mellett.


