Dr. Szebedy Tas
School Development and Quality Evaluation & Enhancement in Schools – ISP (Southampton)
- October 10-19, 2015. -

SZAKMAI BESZÁMOLÓ
A külföldi tanulmányút és képzés rövid összefoglalása:
Első napon találkoztunk a helyi szervezővel és koordinátorral, Stephen Kindgom úrral, aki kiadta a heti programhoz szükséges anyagokat, útmutatókat, főleg a képzés részleteinek alapinformációit osztotta meg a csoporttal.
Aznap elutaztunk Calmore-ba ahol meglátogattunk egy óvodai és áltanos iskolai előkészítő intézményt, egy 5-7 éves tanulókat foglalkoztató iskolát, a neve Calmore Infant School.
Itt nagyon részletes iskolai bemutatáson vettünk részt, foglakozásokat látogathattunk meg, az egész intézményt bejártuk, majd részletes beszélgetést folytathattunk az iskola vezetőjével, aki elmagyarázta a képzés struktúráját, az angliai tantervi követelmények dokumentumait, az iskolával szembeni elvárásokat, és legtöbbet az iskolákat rendszeresen vizsgáló értékelésről, tanfelügyeleti rendszerről, valamint a minőségértékelés helyi dokumentumairól adott részletes információt.
A minősítés fő eszköze náluk az országos szervezésben zajló, minden évfolyamot érintő OFSTED rendszer, amely egy nagyon összetett eredménymérés, függetlenül a tanulók családi és képességbeli, nemzetiségi hátterétől, vizsgálja az egyenkénti fejlődésüket, és az országos elváráshoz való viszonyát értékeli a tanárok munkájának az összegző iskolajelentésben, amely nyilvános, publikus és az iskola következő évi lehetőségeit, státusz állományát, és mindent befolyásol.
Másnap egy összegző képzésen, előadásokon vettünk részt. Az egyes országok résztvevői is egyénileg bemutatták a megszorításokra vonatkozó tapasztalataikat, legtöbben a fejlesztések elmaradását mesélték el az utóbbi években. A szigorú gazdasági helyzet a legtöbb országban már a működés, a fenntarthatóság kérdéseit is napirendre hozta.
Szinte minden résztvevő beszámolt arról, hogy saját országában az oktatás alapcéljainak, prioritásainak megerősítésére, a fő megtartandó, vagy háttérbe szorítandó területek számbavételére is sor került. A kedvezőbb gazdasági helyzetben lévő országok esetében ezeknek a megszorításoknak inkább átmeneti jellegű üzenete volt, ugyanakkor a kevésbé erős, vagy nem eléggé fejlett gazdasági háttérrel rendelkezőkében a jövő alakulása sokkal több alapkérdést vetett fel. Magyarország ebben a tekintetben inkább a gyenge gazdasági lehetőségekkel rendelkező uniós országok körében található.
A szociális elvárások az iskolai feladatellátás körében változatlanul növekednek. Egyre több innovációt igényel a tanulási környezet alakítása a mindennapi gyakorlatban. Megváltozott a szerepe a formális és nem formális eljárásoknak az oktatás egész spektrumában. Egyre fontosabb annak megértése és széles körű megvitatása, hogy az oktatás és a szocializáció milyen szoros összefüggések között jelenik meg az iskolákban.
A szociális különbségek kezelése, a kulturális hagyományok összehangolása, a társadalmi béke fenntartása mind nagyobb feladatot hárít a pedagógiai gyakorlatra. A tanári munka és annak iskolai terepe egyre összetettebbé válik ettől. A társadalmi lehetőségek nagyban függnek a tanulók szociális hátterétől, és iskolázottságuktól.
A következő napon ismét iskolát látgattunk. Bournemoth-ba utaztunk. Az iskola neve: Avonbourne International Business & Enterprise Academy Trust (Secondary School ages 11-18) A látogatás lényege a középiskolai fejlesztés, infrastruktúra, tantervi ismeretek szervezése, menedzsment, iskolavezetés, középvezetői réteg feladatai, munkamegosztás, döntéshozatala, iskolai fejlesztés, mérések, értékelési rendszer, iskolai eredményesség vizsgálata, felkészítés az érettségi vizsgára, és az országos eredményességmérések lebonyolítására, hatásaira. ez az iskola ahol minden középvezető bemutatkozott, egy kiemelt eredményességű fejlesztő iskola. Egyedül az igazgatóval nem találkozhattunk, ő ugyanis országos mérési felügyelő, tehát más iskolákat vizsgált ebben az időszakban. A legmeglepőbb a munka mennyiség mellett az embertelen adminisztráció, amit ez a nagy számú vezető folyamatosan végez.
A következő napon két előadó segítségével áttanulmányoztuk az iskolafelügyeleti és vizsgálati rendszert az angliai államilag irányított iskolákban. Ennek előadója az állami felügyelet egyik vezetője, Ralph Batten, Director of Inspections and Accountability, The Best Practice Network, röviden a "Jó gyakorlatokat" feldolgozó és ismertető állami felügyeleti iroda vezetője. Ezt követően egy iskolafejlesztési és minőségértékelési csoportmunkában vettünk részt, ami nagyon izgalmas volt.
A következő nap ismét a város elhagyásával kezdődött, most egy akadémiai iskolát tekinthettünk meg. Az iskola neve: Redbridge Secondary School (comprehensive school: ages 11-16). A látogatás során az iskola technikai eszközeitől a tantermek berendezéséig, óralátogatástól a vezetőkkel és tanárokkal való beszélgetésig mindent igénybe vehettünk. Lenyűgöző volt az, amit láttunk. A helyszínen az OFSTED gyakorlati elemeit is megnézhettük, kaptunk ízelítőt magából az eredményvizsgálatból is. Találkozhattunk diákokkal, órákat nézhettünk, informatikai termekben a gyerekeket láttuk feladatvégzés közben. Meglátogattuk a sportlétesítményeket. Az az infrastruktúra, amit láttunk, a mi országainkban az álomnál is elérhetetlenebb, valóban a legdrágább, és a legkorszerűbb háttér jellemezte az egész környezetet, amit eddig bárhol láttam.
A következő napon egy workshop-pal zárult a sok tapasztalat feldolgozása, mit értettünk mg, mit viszünk haza az itt tanultakból. Nagyszerű csoportfeladatokkal, hálózatépítéshez köthető és elektronikus újdonságok alkalmazásáig minden érdekes előfordult ezen a programon. Nagyon sokat ért és ülepedett, rendszereződött bennünk a sok látott élmény.
A záró napon egy városnézés s kulturális program zajlott le. Winchesterbe láttunk el, amely város Anglia korábbi ősi fővárosa volt, könyvtárt láttunk királyi palotát, és egy csodálatos katedrálist, amelyek mind lenyűgözőek voltak.
Tapasztalatok, szakmai haszon:
A magyarországi alapkérdés, mely a szociális háttér és az iskolai eredmény egyenes összefüggéseit igyekszik megoldani, úgy tűnt, az uniós országok többségében is hasonlóan nehéz feladatot jelent.
Az láttuk, hogy az iskolák eredményességi mérései országosan eredményességi javulástértek el az angliai rendszerben. Kifejezetten hasznos és számos jó gyakorlat is megmaradt a résztvevők emlékezetében.
Kapcsolatépítés:
A helyi angliai vezetőkkel való kapcsolatok, olaszországi, spanyolországi, szlovák, litván lengyel szakmai résztvevőkkel való személyes kontaktus. A nemzetközi információk igen értékesek voltak és újabb, a témához kapcsolódó szakmai programokban való részvétel lehetősége is előkerült. Az Európai Uniós nemzetközi pályázatokhoz európai országok oktatási intézményeivel való kapcsolatépítés is folytatódott. A mobilitási program célkitűzései között szerepel az is, hogy a következő időszakban egyre több hasonló országok közötti együttműködés jöhessen létre.
Hazahozott kiadványok, anyagok:
(Munkaanyagok, elvárásrendszer anyagai,
OFSTED mintafeladatok, P.P.T. prezentációk)


