top of page

Mártonffyné Borhidi Gabriella

Modern British Culture - British Study Centres (London)

​- July 4-15, 2016. -

SZAKMAI BESZÁMOLÓ

I. A mobilitás főbb adatai

  • A mobilitás célországa: Egyesült Királyság

  • A választott továbbképző kurzus helyszíne: London, British Study Centres

  • A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Modern British Culture

  • A mobilitás időtartama: 2016. július 4 - 15.

II. A mobilitás céljai

Részvételem céljai a következők voltak:

1. Megismertetés a brit kultúra, társadalom és politika aktuális kérdéseivel, a brit emberek hétköznapjaival.

2. Kulturális jellegű témákról bővebb ismereteket szerezni, autentikus anyagokat használva, interaktív módon. 3. Bíztam benne, hogy módszertani ismereteim is  bővülnek majd elsősorban autentikus anyagok, cikkek, filmrészletek nyelvórai használatára vonatkozóan, különös tekintettel a magasabb szintű B2+, C1 szintű nyelvi csoportokra.

 4. Reméltem továbbá, hogy megimerkedem olyan kollégákkal, akik lehetőséget látnak arra, hogy egy későbbi nemzetközi együttműködés során együtt dolgozzunk.

5. Szerettem volna Londont alaposabban megismerni.

6. Végül bíztam benne, hogy olyan családnál lakhatok majd, akik segítségével betekinthetek majd egy átlagos brit család hétköznapjaiba, az őket foglalkoztató problémákba.

 

Úgy gondolom egy angolnyelvtanár számára Angliában részt venni egy tanfolyamon mindig a lehető leghatékonyabb, hiszen időről időre szükségünk van a nyelvi megújulásra, az általunk tanított nyelv és kultúra hétköznapi megtapasztlására. Hiszek abban, hogy egy – egy ilyen élmény hosszú időre feltölti az embert és szakmailag is megújít.

 

III. A mobilitás tapasztalatai

A tanártovábbképzés két hete kiváló nyelvgyakorlás volt. A tanfolyam minden nap délután kettő és hat óra közt zajlott, melynek keretében 4 alkalommal különböző helyszínekre látogattunk, a többi alkalommal hagyományos foglalkozások voltak.  A tanfolyamon 10 résztvevő volt, hét különböző országból (Lengyelország, Németország, Olaszország, Észtország, Spanyolország, Svájc, Magyarország).  A tanfolyamot tartó kolléganő kiváló szakember és szórakoztató egyéniség volt, így a foglalkozások nemcsak nagyon tartalmasak voltak, hanem még szórakoztatóak is.

A továbbképzésnek alapvetően három célja volt:

  1. A brit kultúra különböző területeivel, alapvető pilléreivel megismertetni a résztvevőket.

  2. A résztvevők módszertani ismereteit gazdagítani, hiszen a meghírdetett továbbképzés egyértelműen angol nyelvtanároknak szólt.

  3. A résztvevők nyelvi kompetenciáit fejleszteni, szókincsüket bővíteni.

Ezen célok elérése érdekében a foglalkozások során egy – egy módszert vagy feladattípust egy adott téma feldolgozásán keresztül ismertünk meg. A téma megvitatása mellett mindig nagy hangsúlyt kapott az adott módszer megismerése, áttárgyalása is, a feladattípusokat külön listában gyűjtöttük. A nyelvi fejlesztés szintén az adott téma tárgyalása során zajlott, de mindig más fejlesztési terület kapott szerepet. Ezek a következők voltak: szókincsfejlesztés, (szavak kiválasztása, bemutatása, feljegyzése), kiejtés (átvett szavak, regionális akcentusok, társadalmi rétegek kiejtésének különbségei, olvasás, hallott szöveg értése, beszédkészség, hétköznapi nyelv, az összefüggő beszéd kötőelemei.

A módszertani és nyelvi fejlesztés a következő témák tárgyalásán keresztül valósult meg:

brit kultúra és etikett, művészetek (festészet, szobrászat, az oktatási rendszer áttekintése, a multikultúrális sokszínűség, történelmi személyiségek, a királyi család, híres írók, irodalmi sokszínűség, a populáris kultúra (zene, filmek, sorozatok, népszerű tévéműsorok)

A nyelviskola mindent megtett, hogy érdeklődésünknek megfelelő tartalmat biztosítson. Összesen három alkalommal kellett visszajelzést adnunk, az első napon, az első hét után és a végén. Az első hét után megkérdezték, mi érdekelne bennünket, ami nem szerepel a témák között, és mivel a királyi családot többen írtuk, azt beépítették a második hétbe.

Az utolsó napon összegeztük a 2 hét legfontosabb ismereteit, átbeszéltük a megtanult új módszereket, gyakorlatokat, valamint minden résztvevőnek tartania kellett egy miniprezentációt, ahol be kellett mutatnia egy tetszőlegesen választott autentikus anyag feldolgozását.

A hagyományos foglalkozásokon kívül az iskola négy kulturális programot is beépített a továbbképzésbe. Ezek a programok rendkívül tartalmasak voltak, nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy egy átfogóbb képet kapjunk a brit kultúra különböző területeiről:

Az első látogatás a Tate Britain múzeumba történt, ahol a brit festészet és szobrászat legjelentősebb képviselőinek műveit tekinthettük meg kora középkortól napjainkig egy művészettörténész vezetésével. A másnapi iskolai foglalkozáson az ott megismert néhány művel foglalkoztunk.

 

A második alkalommal a Cranford Community College nevű középiskolába látogattuk el. Mivel a tanév utolsó hetében jártunk, az iskola projekthetébe csöppentünk bele. Az igazgatóhelyettes fogadott bennünket és egy rövid előadás keretében bemutatta az iskolát, majd benézhettünk a különböző foglalkozásokba. Nagyon érdekes élmény volt látni egy angol iskolát belülről és hallani az ottani iskolák és kollégák problémáiról, hétköznapjairól.

 

A harmadik látogatást Charles Darwin otthonába, a Down House-ba tettük. Egy egész délután is kevés volt ahhoz, hogy a rendkívül tartalmas kiállítás és helyszín minden részletét megtekinthessük. Kaptunk audio guide-ot, amely segített a ház különböző helyiségeiben eligazodni és amit hallgatva sok lenyűgözően érdekes részletet tudhattunk meg a híres tudós munkásságáról családjáról és hétköznapjairól.

A negyedik látogatást a Sky News brendfordi központjába tettük. Egy kétórás vezetés során betekintést nyerhettünk a központ legizgalmasabb helyiségeibe, megnézhettük a hangszigetelt stúdiókat a legmodernebb felszereléssel, bemehettünk azokba a termekbe, ahol háttémunka, a hang és kép keverése, szerkesztése zajlik. Hallhattunk a Sky műsorok sokszínűségéről és a tehetségkutató programjaikról is. Az épületben nem készíthettünk képeket, így nem saját képet csatolok.

 

A tanfolyamot összességében nagyon hasznosnak és tartalmasnak érzem, sokat tudott nyújtani mind tartalmi, mind nyelvi, mind pedig módszertani szempontból. A résztvevő kollégákkal jó kapcsolat alakult ki, az órák jó hangulatban teltek. Több kollégát is érdekelt egy leendő iskolák közötti együttműködés, így feltétlenül fogjuk tartani a kapcsolatot. A tanfolyam elején lehetőségem nyílt beszélni a saját iskolámról, valamint Budapestről, átadtam az iskoláról és budapestről szóló angol nyelvű szórólapokat, amiket magammal vittem. Tudtam mesélni arról az Erasmus projektről is, amelyben az iskolánk jelenleg részt vesz.  Az utolsó órán név és elérhetőség listát írtunk, gmail csoportot hoztunk létre, valamint kialakítottunk egy közös dropboxot, ahová a tanárnő feltöltötte nekünk a tanfolyamon használt anyagokat, mi pedig a prezentáció során bemutatott anyagainkat, ileltve az egymásról készített képeket. Több újságot és sok szórólapot hoztam haza, hogy fel tudjam használni később.

A tanfolyamon kívül volt még egy különleges hozadéka a Londonban töltött két hétnek. Mivel a tanfolyam majdnem minden nap csak a délutánt vette igénybe, a délelőttöket arra tudtam fordítani, hogy minél jobban megismerjem a várost. Igyekeztem minden percet kihasználni, hogy minél több helyre eljussak. Láttam London legjelentősebb épületeit, sétálhattam a gyönyörű parkokban, a Hyde Parkban, a Kensington Garden-ben, a Green Park-ban, a St James Park-ban és a Regent’s Parkban. Meglátogathattam a híres piacokat, mnt pl. a Portobello road-i piacot, a Camden Marketet és a híres Covent Gardent. Végigsétálhattam a londoni kanális mentén. Hosszabb látogatást tudtam tenni a legjelentősebb múzeumokban, a British Museum-ban, a National Gallery-ben, a Natural History Museumban és a Victoria and Albert Museum-ban. Egy egész délelőttött tölthettem a Kew Gardens nevű gyönyörű botanikus kertben. Láttam az őrségváltást a királynő rezidenciája előtt, jártam a Towerben, a Globe-ban, a Kensington Palace-ben, megnéztem a Tower Bridge-i kiállítást, felmásztam a nagy londoni tűz emlékére állított Monument toronyba, több órát bolyonghattam a St Paul Katedrálisban és bejutottam a Westminster Abbey-be is. Részt vehettem egy két órás szervezett londoni sétán, ahol Shakespeare és Dickens életéhez és műveihez köthető utcákba vezettek el bennünket a régi városrészben.

Hétvégén lehetőségem nyilt kicsit messzebbre is menni, így eljutottam Hampton Court-ba, VIII Henrik híres palotájába, és Greenichbe is, ahol felmehettem a híres Cutty Sark nevű hajó fedélzetére és megnézhettem a királyi obzervatóriumot. 

Rendkívül sok élménnyel gazdagodtam és a két hét elegendő volt ahhoz, hogy úgy érzem, sikerült valamennyire megismernem a várost és látni értékeit.

Végezetül a családról ejtenék néhány szót. Igazán szerencsésnek érzem magam, mert a sors úgy hozta, hogy egy tanár házaspárhoz kerültem, akik német nyelvet tanítanak. A hasonló szakmai érdeklődés, a nyelvek szeretete különösen sok lehetőséget adott a tartalmas beszélgetésekre. Ráadásul közvetlenül a Brexit után egy érdekes  politikai helyzetbe csöppentem bele, nagyon izgalmas volt belülről megtapasztalni, hogy hogyan reagálnak az emberek és hogyan alakulnak az események.

bottom of page