top of page

Rózsáné Fülöp Tünde

Advanced Language &  Methodology - British Study Center (Brighton)

2015. július 19 - augusztus 3.

SZAKMAI BESZÁMOLÓ

 

I. A mobilitás főbb adatai

 

  • A résztvevő neve: Rózsáné Fülöp Tünde

  • A mobilitás célországa: Egyesült Királyság

  • A választott továbbképző kurzus helyszíne: Brighton

  • A képzőintézmény neve: British Study Centers

  • A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Advanced Language and Methodology

  • A mobilitás időtartama: 2015. július 19. - augusztus 3.

 

 

II. A mobilitás céljai

 

A VMG Erasmus+ KA1 Mobilitási Projektjének keretében -- melynek projektkoordinátora is voltam --, angoltanárként részt vehettem 2015. július 19. és augusztus 3. között egy nyelvtanári továbbképzésen az angliai Brightonban. A kurzusválasztásom a British Study Centers nyelviskola Advanced Language and Methodology elnevezésű tanfolyamára esett, mert ebben a képzésben találtam meg leginkább a pályázatunkban intézményi célként megjelölt elképzeléseket, melyek a továbbképzéssel szemben támasztott egyéni elvárásaimnak is megfeleltek.

Fő célkitűzéseim között a következők szerepeltek: pedagógia-szakmai megújulás; a módszertani repertoárom, IKT ismereteim bővítése; saját nyelvismeretem valamint szervezési készségem fejlesztése; nemzetközi kapcsolatok kialakítása más résztvevők iskoláival, interkulturális kompetenciák, mentortanári készségek fejlesztése; az Egyesült Királyság kultúrájának megismerése személyes tapasztalatok, kulturális városlátogatások által; valamint tananyaggyűjtés. 

Hosszú szakmai múltam, s számos hazai és külföldi módszertani továbbképzésen való részvételem ellenére (a brightoni út előtt négyszer vettem részt korábban különféle Comenius,  Lingua nyelvtanártovábbképzési kurzusokon) újfent szükségét éreztem a  szakmai megújulásnak, ez motivált elsősorban, hogy részt vegyek újra -- az Erasmus+ Program adta lehetőségekkel élve -- külföldi nyelvtanári továbbképzésen. Ugyancsak inspirált az is, hogy a Városmajori Gimnáziumban számos olyan diákot tanítok, akiknek a nyelvi szintje már a bekerüléskor magas, az érettségi évére pedig sokan elérik a  C1 szintet.

 

 

III. A mobilitás tapasztalatai és eredményei

 

A brightoni kurzus a magas szinten álló nyelvtanulók képzéséhez nyújtott elsősorban nyelvi és módszertani segítséget -- az előzetesen megismert tematikát követve – a várakozásaimnak megfelelően.

A kurzus fő részei -- a tanórák, a késő délutáni és hétvégi szervezett programok, valamint a családi szállás -- szakmai és kulturális szempontból egyaránt sokszínűvé és tartalmassá tették a tanulmányutamat. A tanfolyam mind a tanórai, mind az órákon kívüli részével számottevő szakmai fejlődést nyújtott számomra.

A tanórákat két tanárnő tartotta, mindkettő felkészült, kiváló szakember volt. Az órákon gyakorlati megközelítést alkalmaztak, törekedtek az eltérő igények figyelembe vételére, s azokat beillesztették óratervezésükbe.

A továbbképzés hozzájárult saját nyelvi kompetenciáim fejlődéséhez a tanórák,  valamint a nyelvi környezet nyelvfejlesztő hatása, a tanfolyam kulturális modulja ill. az angol mindennapi élet „testközelből” történő megtapasztalása révén egyaránt. Az alkalmazott módszerek és feladatok jól adaptálhatók lesznek majd C1 szintű diákjaim felkészítéséhez is a továbbiakban.

A kurzuson résztvevőkkel együtt létrehoztunk egy levelezőlistát, egy Facebook és egy What’s app csoportot is, így szakmai tapasztalatcserére a továbbiakban is lehetőség nyílhat.

A tanfolyam szerves részét képezték  a tanórákon kívüli programok is. Legtöbbnek a  költségét a képzési díj fedezte, néhány pedig önköltséges volt. A délutáni szakmai fejlődést nyújtó lehetőségek közül kiemelném Jaquie Dowding: Senses in NLP  előadását, amelyben új megközelítéseket hallhattam

Reményeim szerint a tapasztaltak, s az elsajátított tudás segítségével képes leszek diákjaimat újszerű, változatos módon, számukra nagyobb kihívást jelentő tananyaggal és módszerrel tanítani a jövőben, miközben a továbbképzés révén magam is kompetensebb nyelvhasználóvá váltam.

A modern kommunikatív nyelvoktatás elveinek és gyakorlatának felfrissítése mellett új nyelvtanítási módszerekkel, óraszervezési keretekkel ismerkedtem meg, módszertani repertoárom számos területen bővült. A kurzus tematikájában fellelhető területek közül (heti munkaterv a beszámolóm végén található) a  ’blended learning’, az online tananyagok használata, a Lexical Approach, a Spoken Grammar, a Learner Autonomy, a Testing, s a Corpus Linguistics köré épülő ismeretek keltették fel érdeklődésemet elsősorban, de minden egyéb megközelítést, tanagnyagot vagy épp csoportdinamikai foglalkozás szervezésére irányuló ötletet jól tudok majd hasznosítani a továbbiakban mind alapórában, mind szakköri keretek között.

 

Az utam egyik célja volt az is, hogy feltérképezem a képzést szervező nyelviskola lehetőségeit egy későbbi nyelvgyakorló utazás céljából diákjaim számára. A British Study Centers egész évben szervez tanfolyamokat külföldi diákoknak, a jövőbeli együttműködésre bíztatóak a már megtörtént egyeztetések.

 

A tanfolyam idejére a családnál történő elszállásolást választottam, hogy ha rövid időre is, de mindinkább részévé válhassak egy angol család életének, betekintést nyerhessek az angol emberek hétköznapjaiba ily módon is. A szállásadóim családjában nevelkedő középiskolások tapasztalatait az angol oktatási rendszerről összevethettem a kurzuson hallottakkal – a gyakorlatot, az elmélettel, ami rendkívül hasznos tapasztalat volt. A délutáni, esti beszélgetések, a hétvégi programok, melyek némelyikére szállásadóm is velünk tartott, szintén értékes kiegészítői voltak a tapasztalatszerzésnek. Ugyancsak érdekes, s rendkívül hasznos volt, hogy már a kiutazás előtt „felfedeztem” Brighton „Greeters” rendszerét, mely önkéntes idegenvezetést takar. Szerencsém volt a számomra delegált „Greeter”-rel. Rendkívül alapos, s felettébb szórakoztató városismertető túrán kalauzolt végig Brighton utcáin.

 

A British Study Centers által szervezett kulturális programokat nem kevésbé élveztem. Csodálatos élmény volt mindegyik kirándulás, miközben számos -- az oktatáshoz is felhasználható -- képet is készítettem. A látottak biztosan segítenek majd abban, hogy tanításom során ne csak könyből olvasott ismereteket adhassak át Angliáról, hanem személyes tapasztalatokra is hivatkozva „csempészhessek” az óráimba egy kis országismeretet. A brightoni séták alkalmával végigjártuk Brighton történelmi nevezetességeit, megtekintettük látványosságait (Royal Pavilion, Brighton Pier, Sea Life Centre, középkori templomok, több száz éves épületek), nagyobb kirándulásokat tettünk Londonba és Oxfordba (1-1 nap), megnéztük az Arundel kastélyt, megmásztuk a különlegesen szép Beachy Head és Seven Sisters szikláit. Külön szervezéssel – a csoporttársaimmal  eljutottam Londonba, Windsorba, Oxford és Eton városába is.

 

Az angol oktatási rendszerről szerzett ismereteken kívül sokat megtudhattam a különböző országokból – Németországból, Spanyolországból, Olaszországból és Szlovákiából -- érkezett tanárok oktatási-nevelési rendszeréről. A tapasztalataink összevetése, eredményeink és problémáik megismerése izgalmas beszélgetéseket eredményezett.

 

 

IV. Disszeminációs terveim

 

Úgy ítélem meg, hogy a mobilitás túlnyomórészt elérte a célját. A kurzus tematikája elősegítette a pedagógiai-szakmai megújulást, a módszertani repertoár, nyelvismeret, fejlesztését. Utóbbihoz hozzájárult a családnál történő elszállásolás is. Nemzetközi iskolai kapcsolatok kialakítására kezdeményezések történtek a spanyol, német és olasz résztvevők irányába. Interkulturális, kompetenciáim, mentortanári készségeim fejlesztődtek a kurzus tanórái, órán kívüli programjai, valamint a hospitálási lehetőségek által is. Angliáról szerzett kulturális ismereteim a városlátogatások által bővültek. Szervezési készségem, digitális kompetenciáim az egész mobilitás megszervezésével erősödtek. Az összegyűjtött tananyagot az iskola tanárai, elsősorban az angol munkaközösség számára a disszeminációs programunk szerint fogom végrehajtani. A kurzus szakmai programjának minőségét és magát a képzőintézményt a mobiliás végeztével online kérdőív formájában értékeltem. Egyéb partnerek - diákok, szülők, iskolavezetés számára a tanév elején adok visszajelzést a mobilitásról.   Az érdeklődő kollégák, a munkaközösség, s egyéb külső szakmai szervezetek számára -- a pályázati anyagban megfogalmazott terveket és időrendet követve -- szintén szeretnék  a brightoni útról szóló írásos beszámolómon túl személyesen is tájékoztatást adni.

bottom of page