Krállné Szabó Tünde
Language and Methodology for Teachers of English – Anglolang (Scarborough)
- August 1-12, 2016. –

Búcsú az iskolától
SZAKMAI BESZÁMOLÓ
I. A mobilitás főbb adatai
-
A mobilitás célországa: Egyesült Királyság
-
A választott továbbképző kurzus helyszíne: Scarborough, ANGLOLANG Academy of English
ANGLOLANG Academy of English
-
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Language and Methodology for Teachers of English – A Blended Approach (Nyelv és Módszertan Angoltanárok számára – Vegyes Megközelítési Mód)
-
A mobilitás időtartama: 2015. augusztus 2-15.
II. A mobilitás céljai
A kurzusra való jelentkezéssel az volt az elsődleges célom, hogy nyelvi kompetenciáim fejlődjenek. Magabiztosabban szeretném használni a nyelvet, ismerni a legújabb szavakat és kifejezéseket, természetes élethelyzetekben gyakorolni azokat. Munkahelyemen, a Városmajori Gimnáziumban gyakran tanítok haladó csoportokat, amelyek diákjai felsőfokú nyelvvizsgát illetve emelt szintű érettségit szeretnének tenni, így kötelességem a saját nyelvtudásomat is fejleszteni, magas szinten tartani.
Másik célom az volt, hogy módszertani kultúrám gazdagodjon, tanuljak új technikákat, megismerhessek új ötleteket, amelyeket aztán a napi tanítási gyakorlatban használhatok és amelyek révén változatosabb, színesebb, izgalmasabb órákat tudok majd tartani.
Kifejezett vágyam volt, hogy ne panzióban, hanem családnál legyek elszállásolva, hogy bepillantást nyerhessek egy angol család hétköznapjaiba, megismerhessem szokásaikat, gondolkodásukat és a tanórákon kívül, informális közegben is használhassam a nyelvet
Bíztam benne, hogy megismerek a kurzus révén külföldi kollégákat sok különböző országból, akikkel esetleg kapcsolatban is tudok maradni, akikkel szakmai kérdésekben is véleményt és ötleteket tudunk cserélni.
Összességében tehát az indított a kurzusra való jelentkezésre, hogy szeretem a szakmámat és nagyon fontosnak tartom, hogy igényesen, hatékonyan végezzem a munkámat a diákok és kollégáim megelégedésére. Hiszek az élethosszig tartó tanulás eszméjében és a jövőben is célom marad a folyamatos szakmai fejlődés.
III. A mobilitás tapasztalatai
A mobilitás két hete valódi „megmerítkezés” volt az angol nyelvben és kultúrában. Heti négy napon keresztül délelőtt 9 órától 16 óráig tanórákat látogattam, amelyek délelőtt inkább a nyelvi fejlődésre, délután pedig inkább a módszertanra helyezték a hangsúlyt. A csoportunkba került tanárok tíz különféle országból érkeztek. A szerdai napokon az iskola biztosított számunkra kirándulásokat egy nagyszerű idegenvezető kíséretében. A hétvégén az egyik napot szintén kirándulással, a másikat pedig egy sportprogrammal töltöttem el.
Sikerült nagyon jó kapcsolatot kialakítanom mind a fogadó családdal, mind külföldi kollégáimmal. Így kellemesen telt az otthon töltött idő és azok az esték is, amikor különböző programon vettem részt kollégáimmal együtt. Az alábbiakban napi bontásban részletezem a képző intézmény által nyújtott szakmai programot.[1]
-
Augusztus 3. (H): A kurzus első napjának délelőttje az ismerkedés jegyében telt. Olyan, ún. „ice-breaking” gyakorlatok révén mutatkoztunk be egymásnak, amelyeket saját tanítási gyakorlatunkban is használhatunk majd. Ezt egy felmérés követte, amely arra irányult, hogy milyen módszertani területekkel szeretnénk foglalkozni a kurzus során. Ezután az angol nyelv legújabb szavaival ismerkedtünk és játszottunk. Az első nap délutánján idegenvezetőnk kíséretében városnéző túrán vettünk részt, amely során megismerkedtünk Scarborough nevezetességeivel és történelmével.
-
Augusztus 4. (K): A második képzési napon reggeli tanárunk idiómákkal ismertetett meg minket, majd a brit oktatási rendszerrel kezdtünk foglalkozni. Másik tanárunkkal folytattuk a nyelv legújabb jelenségeinek felfedezését, majd a délutáni módszertani órán sok olyan gyakorlatot próbálhattunk ki, amelyek mind a szókincs-bővítést célozzák meg. Elemeztük azt is, hogy az új szavak honnan, milyen módon kerülnek be a szókincsbe.
-
Augusztus 5. (Sze): Egész napos kirándulást tettünk a környező halászfalvakba, üdülőhelyekre (Robin Hood’s Bay, Whitby), illetve a Yorkshire-i lápvidék néhány kisebb településére (Goathland, Newtondale Halt). Idegenvezetőnk rendkívül tájékozott, informatív és szórakoztató volt. Este szintén helyi vezetővel meglátogattunk három különböző pub-ot.
-
Augusztus 6. (Cs): Reggeli tanárunkkal folytattuk a brit oktatási rendszer, annak intézményeinek, szereplőinek, stb. megismerését, illetve összehasonlítottuk azt a saját országaink oktatási rendszerével. Másik tanárunkkal hallás utáni megértés következett. Mindkét szöveg az angol mint világnyelv jövőjével, várható változásaival foglalkozott. A délutáni módszertani órán különböző ötleteket ismerhettünk meg és próbálhattunk ki, amelyek a diákok beszédkészségét fejlesztik. Este német kolléganőmmel színházba mentünk. Egy kortárs színdarabot tekintettünk meg, amelynek a címe a következő volt: Tim Firth: Neville’s Island.
-
Augusztus 7. (P): Ezen a napon befejeztük a brit oktatási rendszerrel való ismerkedést, majd reggeli tanárunk több, olyan honlapra hívta fel a figyelmünket, ahol rengeteg, tanári munkát segítő anyagot és ötletet találhatunk. Másik tanárunkkal élvezetes módon feldolgoztunk az addig tanult új szavakat és kifejezéseket, majd a módszertani órán szép példát láthattunk és próbálhattunk ki az olvasott szöveg feldolgozásának mikéntjére. Délután vendégünk volt a népszerű író, G. P. Taylor, aki a kreatív írás kulisszatitkaiba vezetett be bennünket különösen szórakoztató módon.
-
Augusztus 8. (Sz): Ezen a napon egész napos kirándulást tettünk a nyugat-yorkshire-i lápvidékre. Nagy élmény volt Haworth városka, ahol meglátogattunk a Brontë-nővérek otthonát és sírját. Saltaire egykori textilgyárában is jártunk, amely ma galériaként működik. A híres kortárs festő, David Hockney képeit tekintettük meg it
-
Augusztus 9. (V): Négy külföldi (egy német, egy cseh, egy olasz és egy spanyol) kollégámmal együtt egész napos biciklitúrát tettünk a híres Cinder Track útvonalon Scarborough-ból Whitby-be (70 km).
-
Augusztus 10. (H): A reggeli órán megvizsgáltuk, miként lehet feldolgozni egy interjút (Jamie Oliverrel). Beszélgettünk a brit étkezési szokásokról is. Másik tanárunkkal szókincsbővítés volt az első feladat, szinonimákat gyűjtöttünk a „good” és a „bad” melléknevek helyett különböző kontextusokban. Ezután olyan állandósult szókapcsolatokkal foglalkoztunk, amelyek a társadalom, életmód témaköréhez tartoznak. A módszertani órán további olyan feladatokkal ismerkedtünk meg, amelyek a folyékony beszélgetést segítik elő. Kiejtést, intonációt javító gyakorlatokat is kipróbáltunk. Délután néhány társammal együtt interjút adtunk egy helyi újságírónak, aki arról kérdezett minket, hogy milyenek a benyomásaink a városról és az ott élő emberekről. Este önállóan fedeztem fel újabb scarborough-i nevezetességeket egy hosszú séta során.
-
Augusztus 11. (K): Az újságíró javaslatára látogatást tettem a St. Martin’s-on-the-Hill templomban, ahol vezetett séta keretében mutatták be a templom egyedülálló pre-raffaelita berendezését és üvegablakait. Ez különösen nagy élmény volt számomra, hiszen egyetemi szakdolgozatomat éppen a pre-raffaelita művészetről írtam. Délután a módszertani órán egy újabb tanár sok-sok remek ötletet és gyakorlatot mutatott be nekünk (pl. különböző nyelvi társasjátékok, keresztrejtvények, képleírás, stb.). Este nemzetközi társaságunk Quiz Night-programon vett részt egy pub-ban, ahol a műveltségi vetélkedőn a legjobb külföldi csapat díját elnyertük.
-
Augusztus 12. (Sze): Idegenvezetőnkkel egész napos kirándulást tettünk York történelmi városába, ahol sétáltunk a római eredetű, középkori városfalakon, meglátogattuk a hatalmas katedrálist és a Treasurer’s House elnevezésű múzeumot, majd sétálgattunk a középkori utcákban. Este néhány kollégámmal jazz-koncertre mentünk.
-
Augusztus 13. (Cs): A reggeli órán olvasott szövegértési gyakorlatot kaptunk, továbbra is az étkezés, specialitások témakörében, majd hallott szöveg következett, amely a londoni polgármesterrel készült interjú volt a város jövőjével kapcsolatban. Feldolgoztuk a szövegben fellelt új szavakat és kifejezéseket, majd saját városunkkal kapcsolatosan is készítettünk ún. SWOT-analízist. A módszertani óra témája ezúttal a nyelvtan-tanítás mikéntje volt. Megosztottuk egymással tapasztalatainkat, majd új ötletekkel is gazdagodtunk. Este egyik kollégánk születésnapját ünnepeltük meg egy pub-ban, ahol karaoke-lehetőség is volt. Eljött egyik tanárunk is, hiszen ez már egyben a búcsú-est is volt a társaság számára.
-
Augusztus 14. (P): Az elmúlt két hét során tanultakat ismételtük át szórakoztató feladatok során keresztül, majd a módszertani órán újabb játékos feladatok sorát vonultatta fel harmadik tanárunk. Megkaptuk a tanfolyam elvégzését igazolló dokumentumokat, értékelő-lapot töltöttünk ki a tanfolyammal kapcsolatban és elérhetőséget cseréltük társaimmal. Ezen a délutánon még igyekeztem eljutni néhány olyan látnivalóhoz (pl. a scarborough-i vár, galéria), amelyre korábban nem volt idő.
IV. A mobilitás eredményei
Úgy érzem, az elnyert támogatás segítségével megvalósultak, illetve meg fognak valósulni a II. pontban kifejtett céljaim. Nyelvi készségeim mind a kurzusnak, mind a vendéglátóimmal töltött időnek köszönhetően fejlődtek. Módszertani ötlettáram szintén jelentősen bővült a képzésen tanultakkal – ezeknek figyelembe vételével és felhasználásával készülök a következő tanévre. A kulturális programok felejthetetlen és hasznos élményekkel gazdagítottak, amelyek segíteni fognak abban, hogy hitelesen és lelkesen közvetítsem a célnyelvi kultúrát diákjaimnak. Sikerült olyan kollegiális kapcsolatokat építenem, amelyek reményeim szerint tartósak lesznek. Végezetül pedig úgy érzem, végleg elköteleződtem az élethosszig tartó tanulás és a szakmai fejlődés mellett.


