Kőszeghy Eszter
Creative Teaching in the Secondary Classroom - Lake School (Oxford)
- July 5-11, 2015 -

Christ Church
SZAKMAI BESZÁMOLÓ
-
A mobilitás főbb adatai
-
A mobilitás célországa: Egyesült Királyság
-
A választott továbbképző kurzus helyszíne: Oxford, Lake School of English
-
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Creative Teaching in the Secondary and Adult English Language Classroom (Kreatív angolnyelv-tanítás a középiskolai- és felnőttoktatásban)
-
A mobilitás időtartama: 2015. július 5-11.
-
-
A mobilitás céljai
A célnyelvi országban tartózkodás révén saját nyelvi készségeimet kívántam fejleszteni. Azáltal, hogy családnál igényeltem szállást, betekintést szerettem volna nyerni egy angliai család mindennapjaiba, és olyan információkhoz jutni életvitelükkel kapcsolatban, amelyekre másodkézből nem lehet szert tenni. Az erre vonatkozó személyes tapasztalatok gyűjtésével hitelesebb pedagógussá akartam válni.
A kurzusra való jelentkezéssel saját nyelvi fejlődésem mellett módszertani kultúrám gazdagítása volt a célom. Olyan jó gyakorlatokat szerettem volna megismerni, amelyek által jobban tudom majd motiválni tanítványaimat, és hatékonyabban segíthetem nyelvi fejlődésüket. Mivel a kurzusra az Európai Unió összes országából, sőt az Unión kívülről is fogadtak jelentkezőket, szakmai kapcsolataim kibővítését és nemzetközivé tételét is célommá avattam.
A mobilitásban való részvétellel azt is célom volt igazolni, hogy hiszek az élethosszig tartó tanulásban, és elkötelezett vagyok szakmai fejlődésem iránt. Személyes példámmal szeretném tanítványaimat és kollégáimat is arra bátorítani, hogy éljenek a kínálkozó továbbképzési lehetőségekkel.
-
A mobilitás tapasztalatai
A mobilitás egyhetes időszaka intenzív volt, s mind szakmailag, mind kulturális szempontból sokszínű tapasztalatokkal gazdagított. Vendéglátó családom rendkívül segítőkész hozzáállása és nyitottsága az egész hét folyamán sokat segített abban, hogy pozitívak legyenek a célországhoz fűződő élményeim. A velük való közös étkezéseket mindig élénk társalgás kísérte, így természetes közegben használhattam a nyelvet, amelyet tanítok, és fejleszthettem kommunikációs készségeimet, valamint kiejtésemet.
A továbbképzésre július 5-én, vasárnap este érkeztem meg, és július 11-én, szombaton tértem haza. A kurzus 21 óra szakmai továbbképzést kínált öt nap alatt. A képzés minden nap reggel 9.15-től délután 4-ig tartott, beleértve az előre megszervezett közös programokat. Az órák kurzustól függetlenül kis csoportokban zajlottak, ami az általam választott program esetében 9 főt jelentett. A hét három napján (kedden, csütörtökön és pénteken) pedig délutáni programokon vehettünk részt, amelyek Oxford és környéke alaposabb megismerését szolgálták. A tantermi és egyéb kulturális élmények együttesen járultak hozzá a résztvevők sokoldalú fejlődéséhez és a célnyelvi kultúra mélyebb megismeréséhez.
Az alábbiakban napi bontásban részletezem a képző intézmény által nyújtott szakmai programot.[1]
-
Július 6. (H): A kurzus első napjának délelőttjén regisztráció és rövid eligazítás után képzőnk irányításával elkezdtük a munkát. Az első óra az ismerkedés jegyében telt, ám a különböző bemelegítő és ismerkedést célzó feladatok olyan ötletekkel láttak el bennünket, amelyeket saját tanítási szituációnkban is felhasználhatunk. A következő szakaszban átismételtük a különböző tanulótípusokat és tanulási stílusokat (vizuális, auditív, stb.), majd a különböző stílusú tanulók hatékony tanításához kaptunk, illetve osztottunk meg feladatötleteket. A nap utolsó tanulási szakaszának fókuszát Nagy-Britannia kultúrája, jelene és nyelve képezte, hasznos háttérinformációkkal szolgálva a célnyelv tanításához.
A délután folyamán önálló látogatást tettem a Trinity College-ban, megkezdve az Oxfordi Egyetem felderítését.
-
Július 7. (K): A második képzési nap középpontjában a szövegalkotási készség fejlesztését célzó feladatok álltak, illetve a szövegekkel való munka módszertani megfontolásait vettük sorra. Először egy példán keresztül megvitattuk, milyen elvek mentén és hogyan érdemes tanulók írásos munkáit javítani. Ezt követően íráskészséget fejlesztő feladatokra vettünk példákat, különös tekintettel a kreatív írásra. Ezután tértünk át olyan, írott szövegekkel végezhető feladatokra, amelyek motiváló módon és hatékonyan szolgálhatják a tanulók fejlődését.
Délután önállóan megtekintettem az Ashmolean Museum állandó kiállításait. Ezután csoporttársaimmal és többi tanárkollégámmal informatív és élvezetes történelmi sétát tettünk Oxfordban a Lake School programszervező munkatársának vezetésével. Ez a séta egyszerre fejlesztette hallott szövegértési készségeinket és tette lehetővé képzésünk helyének, illetve a világ egyik legszínvonalasabb egyetemének megismerését.
-
Július 8. (Sze): A képzés harmadik napjának első felében a mi nyelvfejlesztésünk volt a fő cél. Állandósult szókapcsolatokkal és idiómákkal foglalkoztunk, s természetesen itt is, mint minden más alkalommal, kitértünk a tananyag oktatásának módszertanára is. A következő szakaszban arra láttunk és tapasztaltunk meg példákat, miként lehet képeket az angoltanulás szolgálatába állítani. A nap hátralévő részében hasznos, angoltanulást segítő weboldalakkal és programokkal ismerkedtünk meg. Ebben a szakaszban jobbára olyan módszertani megoldásokat vettünk sorra, amelyek a Városmajori Gimnáziumban fellelhetőnél fejlettebb infrastruktúrát feltételeznek a tanteremben – ám bízom benne, hogy hamarosan ezeket az ötleteket is kipróbálhatom.
Ezen a délutánon önálló látogatást tettem a Magdalen College-ban. Ezután megtekintettem a Bodleian Libraries című kiállítását, amely olyan történelmi jelentőségű írásos dokumentumokat vonultatott fel, mint az 1215-ös , Isaac Newton -ja, valamint Shakespeare jének kortárs kiadása. Kulturális élmények szempontjából ez a délután mondható a legemlékezetesebbnek.
-
Július 9. (Cs): A továbbképzés negyedik napján saját angol kiejtésünk fejlesztésével, valamint kiejtést fejlesztő és gyakoroltató feladatokkal foglalkoztunk, ami angol anyanyelvű tanárunk irányítása alatt kifejezetten hasznosnak bizonyult. Ezután közösen meglátogattuk az Oxfordtól északra fekvő Gosford Hill School iskolát. Látogatásunkat az iskola három tanárasszisztense vezette az intézmény épületeiben és a hozzá tartozó sportpályákon. Vezetés közben minden kérdésünkre készségesen válaszoltak, hogy minél mélyebb betekintést nyerjünk az angol oktatási rendszerbe és az iskola életébe. Ez az élmény minden eddiginél erőteljesebben mutatott rá az angol és a magyar oktatási rendszer különbségeire, s emiatt szakmailag és kulturálisan is fontos tapasztalatnak tartom.
Délután csoportos, vezetett látogatást tettünk az Oxfordi Egyetem egyik legrégebbi épületegyüttesébe, a New College-ba, amelynek során megismerkedtünk annak történelmével és működésével.
Este az iskola közösségi estet biztosított számunkra a nevű hamisítatlan angol pubba, ahol kötetlenül beszélgethettünk képzőinkkel és csoporttársainkkal egyaránt. Ezt az alkalmat különösen a nemzetközi kapcsolatépítés szempontjából tartom jelentősnek, amellett, hogy igazán kellemes hangulatú estét töltöttünk együtt.
-
Július 10. (P): A kurzus utolsó napján szókincsfejlesztéssel foglalkoztunk, majd a szókincstanítás módszertanában mélyedtünk el. Ezt követően dalok, népszerű slágerek angolórai feldolgozásának lehetőségeire néztünk példákat, illetve osztottunk meg ötleteket. Az órák végeztével, átvettük a tanfolyamhoz kapcsolódó dokumentumokat, majd elbúcsúztunk tanárunktól. Csoporttársaimmal megadtuk egymásnak elérhetőségeinket, hogy meg tudjuk osztani egymással a tanfolyam során gyűjtött dokumentumokat, és hogy továbbra is tudjuk tartani a kapcsolatot. Ez mindannyiunknak szándékában is áll.
A kurzus levezetéseképpen közös kirándulásra mentünk az Oxfordtól nem messze található Blenheim Castle-ba, amely Marlborough hercegének mindenkori székhelye 1700 óta. A kirándulás magában foglalt egy vezetett kiállítást a kastély épületében, illetve némi szabadidőt a környező hatalmas park felderítésére.
-
A mobilitás eredményei
Úgy érzem, az elnyert támogatás segítségével megvalósultak, illetve meg fognak valósulni a II. pontban kifejtett céljaim. Nyelvi készségeim mind a kurzusnak, mind a vendéglátóimmal töltött időnek köszönhetően fejlődtek. Módszertani ötlettáram szintén jelentősen bővült a képzésen tanultakkal – ezeknek figyelembe vételével és felhasználásával készülök a következő tanévre, különös tekintettel a pedagógusminősítési vizsgámra. A közös és önálló délutáni programok felejthetetlen és hasznos kulturális élményekkel gazdagítottak, amelyek segíteni fognak abban, hogy hitelesen és lelkesen közvetítsem a célnyelvi kultúrát diákjaimnak. Végezetül pedig úgy érzem, végleg elköteleződtem az élethosszig tartó tanulás és a szakmai fejlődés mellett, ami reményeim szerint mindig támogatni fogja iskolai munkámat.
[1] Az oda-és visszautazás napja (július 5. illetve 11.) a mobilitási időszak részét képezi ugyan, részletes szakmai elemzést azonban nem igényel.


