top of page

Borosné Liska Erzsébet

Formations pour professeurs – CAVILAM (Vichy)

​- August  2-15, 2015  -

SZAKMAI BESZÁMOlÓ               

 

Alulírott dr. Borosné Liska Erzsébet, a Városmajori Gimnázium és Kós Károly Általános Iskola tanára az Erasmus+ ösztöndíjnak köszönhetően 2015 augusztus 3. és 15.  közt nyelvi - országismereti továbbképzésen (mobilitáson) vettem részt a franciaországi Vichyben, a Centre d'Approches Vivantes des Langues et des Médias (CAVILAM) nevű nyelvoktatási és nyelvtanárképző intézményben.

A továbbképzésre való előzetes jelentkezés során a Perfectionnement en langue, communication et civilisation pour enseignants c. kurzust választottam.

Kiutazásom egy nappal a kurzus kezdete előtt történt; a hazaút az utolsó tanítási nap másnapján, a szálláslehetőségek közül a francia fogadócsaládnál való elhelyezést választottam, hogy ezáltal is módom legyen gyakorolni a napi élő nyelvi kommunikációt.

Az első napi szintfelmérő teszt után kollégákkal együtt délelőttönként  2X90 perces nyelvi foglalkozásokon vettünk részt, majd délután 90 perces műhelymunka során civilizációs témákat dolgoztunk fel. A változatos oktatási módszereknek köszönhetően szinte minden órán többféle készség fejlesztésére sor került: szóbeli kommunikáció, nyelvhelyesség, hallott és írott szöveg értése, szövegalkotás.

1. A tanári továbbképzés csoport résztvevői

A napi tanrend heti egyszer egy további, választható témájú szemináriumot is tartalmazott, én az "Internetes tananyagok használata" az oktatásban , illetve a "Miniprojektek kivitelezése a nyelvórán" témájúakon vettem részt.

A kortárs civilizációs ismeretek bővítését és frissítését célozták a meghívott szakemberek által tartott előadások a "Franciaország előtt álló kihívások" illetve a "Laikus állam" témakörében.

A kurzuson részt vevő többi franciatanár kollégával együtt a vichy-i városházán polgármesteri fogadáson üdvözöltek bennünket, a polgármester-asszony elismeréssel említette a francia nyelv oktatására, népszerűsítésére tett erőfeszítéseinket.

Az órákra való felkészülést, a szakirodalom tanulmányozását nagyszerűen felszerelt könyvtár-médiatéka használata segítette.

A képző intézmény egyéb országismereti programokat is szervezett: így nyílt módom részt venni a Vichy városát és a környező Auvergne tájegységet bemutató vezetésen, meglátogatni Riom és Clermond-Ferrand városát, mindkettőt magas színvonalú idegenvezetés mellett.  A hétvégén buszkiránduláson jutottunk el a lascaux-i barlanghoz és Sarlat városába, ezáltal Franciaország egy új tájegységét, Périgord-t is megismerhettem.

A közös foglalkozások és programok során módom nyílt számos ország, sőt kontinens képviseletében érkező kollégával megismerkedni, szakmai és személyes kapcsolatba kerülni és tapasztalatcserét folytatni, természetesen mindezt francia nyelven.

A kéthetes mobilitást igyekeztem maximálisan kihasználni. Úgy gondolom, ez a nyelvtanítás minden szegmensét fejlesztő, a pedagógus metodikai repertoárját és egyéni motivációját egyaránt felfrissítő,

nagyszerű lehetőség volt.

bottom of page